Sposoby ochrony siatki stalowej przed korozją
Korodowanie to jeden z istotnych problemów, który dotyka wszystkich konstrukcji metalowych, nieustannie narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Zabezpieczenie siatki stalowej przed niszczeniem jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także w kontekście wytrzymałości mechanicznej.
Skuteczne metody zapobiegania rdzy
Jak powstaje rdza? Żelazo zawarte w stali i żeliwie reaguje z tlenem oraz wodą. W ten sposób tworzy charakterystyczny, rudobrązowy związek, który negatywnie wpływa na strukturę siatki. Dochodzi do pęknięcia tych elementów, na które oddziałują największe naprężenia. Wówczas konstrukcja zapada się i nie spełnia swojej funkcji.
Jak zabezpieczyć siatkę metalową przed korozją?
Najlepszym sposobem na ochronę ogrodzenia przed rdzą jest poddanie siatki metalowej procesowi cynkowania ogniowego. Na czym polega ta metoda? Konstrukcja zanurzana jest w płynnym cynku o wysokiej temperaturze, dochodzącej do 450 stopni Celsjusza. Dociera on do wszystkich, nawet trudno dostępnych przestrzeni. Na skutek stopniowej dyfuzji ciekłego cynku na powierzchni stali powstaje ochronna warstwa stopowa. Siatka nie traci swoich właściwości wytrzymałościowych, lecz zyskuje dodatkowe zabezpieczenie przed korozją.
Nie można również zapomnieć o nowoczesnej technologii malowania proszkowego, która stanowi jedną z najefektywniejszych metod pokrywania metali. Polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek farby proszkowej (zwykle poliestrowej) na powierzchnię siatki. Cały proces odbywa w specjalnych komorach. W kolejnym etapie elementy pokryte farbą nagrzewane są do temperatury 200-210 stopni Celsjusza. Wówczas proszek ulega stopieniu i polimeryzacji, a uzyskana warstwa lakiernicza staje się odporna na korozję, chemikalia i wysoką temperaturę. Warto pamiętać, że w odróżnieniu od farb ciekłych, preparaty proszkowe zapewniają gładką i jednolitą powłokę, bez zacieków czy pęcherzyków.
Pełną ochronę przed korodowaniem siatki metalowej gwarantuje jej jednoczesne ocynkowanie i malowanie proszkowe. W tym celu producenci stosują dodatkową warstwę - pasywację bezchromową, dzięki której możliwe jest połączenie zalet obu tych metod.