Zastosowanie blach perforowanych w przestrzeniach publicznych

Blachy perforowane, które powstają w złożonych procesach obróbki metali, pozwalają tworzyć funkcjonalne wyroby architektoniczne odmieniające urbanistyczną estetykę miast.
Nowoczesna forma przeplata się z tradycyjnym rzemiosłem. W ten sposób uzyskujemy fasady, balustrady, elewacje, ogrodzenia czy sufity. O ich praktycznym zastosowaniu nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak teraz z pozoru zwykła blacha nabiera zupełnie nowy wymiar wizualny. Solidna konstrukcja ma nie tylko cechować się ściśle ustalonymi parametrami technicznymi, ale także trafiać swoim wyglądem w najbardziej wymagające gusta.
Obiekty użyteczności publicznej wymagają niezawodnej ochrony. W tym celu inżynierowie i architekci sięgają po sprawdzone surowce o wszechstronnym zastosowaniu. Jednym z nich jest blacha perforowana, która pełni wiele funkcji m.in. bariery i osłony. Zabezpiecza szlaki komunikacyjne, wiadukty, mosty czy estakady, a przy tym dopełnia przestrzeń i nie zaburza jej estetyki. Ogrodzenia najczęściej powstają z blach pre-ocynkowanych lub aluminiowych.
Zastosowanie blachy perforowanej w miejscach użyteczności publicznej
W dzisiejszej urbanistyce oraz zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej coraz większą popularnością cieszą się blachy perforowane ze względu na nieprzeciętne właściwości techniczne. Są plastyczne i podatne na obróbkę materiałową, a przy tym niezwykle trwałe i solidne. Charakteryzują się wysoką sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Wykazują również odporność na działanie wilgoci i korozję. Nic więc dziwnego, że obecnie można je coraz częściej spotkać w przestrzeni urbanistycznej w postaci instalacji miejskich, fasad budynków komercyjnych czy designerskich ławek.
Blachy perforowane umożliwiają tworzenie dowolnych grafik i wzorów poprzez odpowiednie ułożenie otworów. W ten sposób powstają różnorodne motywy – od florystycznych po typowe dla stylu art deco. Tego rodzaju surowiec znakomicie sprawdza się także w roli ogrodzeń montowanych przy biurowcach, placach zabaw i przedszkolach. Niestraszne mu są szkodliwe warunki pogodowe - deszcz, śnieg, silne promieniowanie słoneczne itd.