Rodzaje siatek tkanych - wzory na obliczenie prześwitu (Mesh)
Siatki tkane, spotykane również pod nazwami: siatki techniczne, tkaniny techniczne są to sita w których nici wątku i osnowy są ze sobą przeplatane wg. określonego sposobu. Najczęściej spotykanym splotem, który występuje w stalowych siatkach tkanych jest SPLOT PROSTY, nazywany również jako splot płócienny lub splot gładki. W tym układzie każdy drut wątka przechodzi na przemian pod i nad drutem osnowy.
Sploty tego typu charakteryzują się:
- dokładnym wymiarem oczka
- dużą precyzją przesiewania
- łatwością czyszczenia
- dużą odpornością na przecieranie i zdzieranie
Kolejnym popularnym splotem jest SPLOT SKOŚNY (splot jodełkowy) – siatki o takim splocie stosujemy, gdy potrzebna jest wytrzymalsza, mocniejsza konstrukcja sita. W splocie skośnym drut wątku przebiega nad jednym, a następnie pod kolejnymi dwoma lub więcej drutami osnowy. Splot ten umożliwia wykonanie sita z drutu o większej średnicy przy zachowaniu tej samej wielkości oczka niż w siatkach ze splotem prostym. Siatki wykonane w splocie skośnym wytrzymują większe ciśnienie niż siatki o splocie prostym.
Dzięki zastosowaniu takich splotów uzyskujemy materiał, który w przeciwieństwie do siatek zgrzewanych jest elastyczny i giętki. Dzięki temu można je dowolnie formować i kształtować. Sita tkane stosowane do przesiewania bardzo drobnych frakcji, filtracji cieczy i gazów. Stosowane jako sita podkładowe.
Podstawowe nazewnictwo oraz wzory do wyliczeń parametrów sit tkanych:
Podziałka: T=W+D
Prześwit: A= wzór
Waga: M = wzór
Mesh = wzór
Lcm = wzór
Lcm² = wzór
Osnowa – druty ułożone po długości sita
Wątek – druty ułożone po szerokości sita
Mesh – ilość oczek na cal [25,4mm]
Lcm – ilość oczek na 1cm
Lcm² – ilość oczek na 1cm²
W – Oczko [mm] (wielkość oczka – odległość między drutami)
D – średnica drutu [mm]
T – Podziałka D+W[mm]
A – prześwit – powierzchnia oczek [%]